PASSO

KERÉKPÁRTÚRA MESSZEBBRE ÉS MAGASABBRA...

 

Az éjszakázás nehéz kérdései

 

Vannak olyan madárfajok, melyek tökéletesen alkalmazkodtak a hosszú távokhoz. A sarlósfecskék például leszállás nélkül, akár heteket is a levegőben tudnak tölteni. Ők arra is képesek, hogy repülés közben aludjanak, felváltva „kapcsolják ki" agyféltekéiket.

Említettem már, hogy a kerékpáros az evolúció egy új szintjére lépett a közönséges emberhez képest, de azért még nem adatott meg a számára, hogy mindenre képes legyen. Nem is lenne jó, ha gyönyörű tájképi elemek között tekernénk az éjszaka sötétjében. Akárhogy is: néha aludni kell!

Már megint azt kell mondanom, hogy összetett kérdéshez érkeztünk. És már megint több oldalról közelíthetünk! Amikor túráimról érdeklődik valaki, szinte elsők között teszi fel a kérdést: „...és hol alszol?".

 

Hol?

Ha egyik oldaltáskánk egy halom pénzzel van teletömve, vagy bankkártyánk kifogyhatatlan, akkor ez nem gond. Szállodában, méghozzá 4-5 csillagosban! Bevallom őszintén ez már megesett velem is: Valloire városkában, a hírhedt Galibier-hágó alatt egyszer egy nagyon jó szállodában aludtam. A kempingben éppen csak felállítottam a sátram, amikor a hegyek mögül lecsapott a vihar. Egy forró teát kezdtem főzni a sátor előterében. A vihar óriási felhőszakadással járt és csak nem akart elállni. Mivel félő volt, hogy a hegyi folyócskán lezúduló áradat az alacsony fekvésű kempinget is elmossa a sátrakkal együtt, a katasztrófavédelem sebtiben evakuálni kezdte a lakókat. A tűzoltók határozott parancsa ellenére sikerült annyi cuccot a biciklire raknom, hogy csak az üres sátor maradt a kempingben. Az emberek hanyatt-homlok menekültek a biztonságos helyen fekvő tűzoltóság épületébe. Ott a kemping vezetői közölték, hogy ilyen esetekre van forgatókönyv: a kempingbe befizetett turistákat a város szállodáiban helyezik el, persze pluszköltség nélkül. Másnap csodálatos napsütésre ébredtem, a kempingbe visszatérve a sátramat is megtaláltam sértetlenül, bár kissé szétázva. De ha nem fizetik ki a szobát, nem alszom szállodában, az biztos!

Marad a kemping (camping, hehe) vagy pedig minden éjszakázások legegyszerűbbike: a vadkemping.

 

Vadkemping:

Érdemes már a fogalmat is kissé elemezni: nem mindenhol ugyanazt jelenti. Van ahol a vadkemping már egy éjszakai „vadon" alvást is magába foglal, van ahol meg huzamosabb ideig kell táborozni, hogy az vadkemping legyen, egy éjszaka csak „megalvás". Nem egyforma az egyes országok hozzáállása sem a témában, azonban azt rögtön le kell szögeznem, hogy a legtöbb országban tilos a vadon történő táborozás! Ez a gyakorlatban viszont jelentheti azt is, hogy ugyan tilos, de ha nem belterületen csinálja az ember, akkor a kutyát sem érdekli, de akár azt is, hogy komoly büntetésre is számíthat az, akit rajta kapnak. Vannak helyek, főleg mondjuk Nemzeti Parkok területén, ahol a parkőrök, rendőrök „vadásznak" is a vadkempingezőkre! Szögezzük le rögtön azért azt, hogy a hatóság ezen emberei is elsősorban az autós és lakóautós turistákat keresik, azok ugyanis tényleg nagy kárt okozhatnak, ha mondjuk rádöngetnek valami védett növénytársulásra.

Vannak olyan országok is, ahol törvénybe van foglalva a vadkemping szabadsága! Ilyen például Skócia, ahol remek éjszakákat töltöttem el a szabadban. Itt csak az a szabály, hogy ha gyanús, hogy magánterület, akkor kérdezzük meg a tulajt! Azért hozzátenném: az autós és lakóautós turistákat itt sem szeretik, ez a vadkemping-szabadság lényegében csak a gyalogtúrázókra és a biciklitúrázókra vonatkozik! Norvégia szintén vadkempingezés-párti ország.

taborskocia.jpg

Hangulatos vadkemping Skóciában, Glasgow-tól 15 km-re

Azért teljesen nem kell lemondanunk a vadkemping nyújtotta szabadságról sehol sem. Egy zöld színű sátor ha megfelelő helyre tesszük, senkinek sem fog feltűnni estétől reggelig. Ne táborozzunk feltűnő helyen, szemetet sehol se hagyjunk ott! Tartsuk tiszteletben a közelben élő embereket és ne felejtsük el azt, hogy nem szabad kárt okoznunk a természeti értékekben sem! Ezek nagyon fontos szabályok, a kerékpáros vadkempingező nem csak magáról, hanem az egész kerékpártúrázó-társadalomról állít ki bizonyítványt. Minden túrázón múlik az is, hogy az utána következőket hogyan fogadják majd!

Vannak helyek, ahol egy minimális zoológiai ismeret is kell a vadkempingezéshez (medvék, kígyók, skorpiók). Ezekre később visszatérek.

Néhány a kedvenceim közül:

tabordeltirol.jpg

Vadkemping Észak-Olaszországban

 

taborerciyes.jpg

Sátram az Erciyes vulkánon, majdnem 3000 m magasan, a sziklagleccserek lábánál

 

Kemping (Camping):

A legnagyobb vadkemping-fanatikus (mint mondjuk én) sem mellőzheti ezeket teljesen. Több dolog miatt sem:

Néhány naponta azért jólesik egy forró zuhany! Ez különösen egy esős nap után csábító! Vannak olyan helyek, ahol nehéz jó helyet találni a vadkempingezéshez. Tipikusan ilyenek a magashegységek szűk völgyei, ahol sokszor a települések is szorosan követik egymást.

A kempingekben többnyire remek közösség jön össze, esténként jókat lehet beszélgetni más biciklitúrázókkal, gyalogtúrázókkal. Azért ezeken a helyeken értékeinkre halmozottan ügyelni kell. Ha egyedül túrázunk, akkor pláne nem árt a stratégia.

Néhány példa:

kempingvaldisere.jpg

Egy barátságos és olcsó kemping Val d'Isere-ben, a Francia-Alpokban

 

kempingdolomitok.jpg

Kemping a Dolomitokban

 

camping_panorama.jpg

"Panoráma kemping" (tényleg ez volt a neve) a törökországi Kappadókiában. A tulaj egyszerűen és ötletesen oldotta meg a dolgot: a háztetőre kellett állítani a sátrat és tényleg jó lett a kilátás!

 

Mikor?

Hülye kérdésnek tűnik, de nem az. Valaki egyszer jól megfogalmazta nekem, hogy azért nem szeret vadkempingezni, mert délután 5-től már görcsben van a gyomra, hogy hol fog éjszakázni. Nos, a megfelelő táborhely megtalálásával tényleg nem szabad a sötétség leszálltáig várni! Jó, ha pontosan tudjuk, mikor megy le a nap és ez előtt egy órával már figyeljük az út szélét a szemünk sarkából! Murphy persze itt is sokszor érvényesül: a tökéletes táborhelyet általában egy kicsit korábban találjuk meg, mint ahogy szeretnénk megállni, aztán meg a sötét éjszakába nyúlóan keresgélünk, miközben átkozzuk magunkat, hogy nem álltunk meg amikor lehetett!

 

 

Néhány egyéb dolog, amire jó odafigyelni (a teljesség igénye nélkül):

Akárhol is alszunk, ne felejtsünk el tenni néhány óvintézkedést egy éjszakai vihar esetére: hegyvidéken erősen cövekeljük le a sátrat, az oldaltáskákat (ha nem visszük be a sátorba) ne felejtsük el becsukni! Hegyvidéken egyébként esős-viharos időben nem javaslom, hogy a sátrat - akármilyen romantikus is - túl közel állítsuk fel a patakhoz, hegyi folyócskához! Extrém esetekben percek alatt áradhatnak ki! Szintén nem javaslom sziklaomlásos rész alá tenni táborunkat, valamint öreg, száraz nagy faág is gyanús lehet! Az állatokkal kapcsolatos óvintézkedéseket az állatos menüpontban ismertetem!

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 63
Tegnapi: 44
Heti: 375
Havi: 936
Össz.: 470 395

Látogatottság növelés
Oldal: AZ ÉJSZAKÁZÁS NEHÉZ KÉRDÉSEI
PASSO - © 2008 - 2024 - passo.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »